Hack mowa – czym jest?

hackmowa

Autorki: Marta Gajewska, Angelika Gałka,
Natalia Jaćkiewicz, Dominika Kołodziej

 

„Granice mojego języka są granicami mojego świata” – Wittgenstein

 

W języku angielskim funkcjonuje pod nazwą 1337 5p34K i nie są to w żadnym wypadku współrzędne, jak można byłoby w pierwszej chwili pomyśleć.
Ten pozornie niepowiązany ze sobą zlepek cyfr i liter odpowiada nazwie
leet speak, znanej także jako hack mowa.

Jest to specyficzna odmiana języka funkcjonująca w Internecie.
Polega na używaniu cyfr i innych znaków klawiatury komputerowej,
w którym wykorzystuje się ich podobieństwo do znaków alfabetu
np. |<0(h4m Ci3 (czyli: kocham Cię). Chodzi tu o szybkie i łatwe porozumiewanie się.

Jednak dla osoby postronnej hack mowa wcale nie wygląda łatwo, albowiem jest to także swego rodzaju gra słów, polegająca na samym graniu. Każdy użytkownik hack mowy jest w tym wypadku graczem. Swoim udziałem potwierdza przynależność do grupy i fakt, iż akceptuje on panujące w niej zasady. Zatem ktoś nieznający tej odmiany języka zostaje z zabawy wykluczony. Leet speak jest mową elitarną. Leet speak à elite speak.

Wiele stron internetowych oferuje translatory hack mowy, choć można dokonywać przekładu samodzielnie, zamieniając znaki zgodnie z podaną niżej tabelą:

tabela

[Źródło: https://www.inversoft.com/blog/2014/05/28/leet-speak-filtering-methods/]

Początki hack mowy

Początki leet speak przypadają na lata osiemdziesiąte. W tych czasach tylko nieliczni wiedzieli jak posługiwać się tym slangiem. A zapoczątkowali
go hakerzy, którzy w obawie przed policją i cenzurą zaczęli zamieniać litery na cyfry. Na przykład A=4, E=3 etc. Wszystko dla zmylenia automatycznych wyszukiwarek słów.

Po tym, gdy użytkownicy gry Doom uzyskali łączność internetową, hack mowa znalazła szersze zastosowanie. Nagły przyrost graczy, którzy posługiwali się tym slangiem, spowodował jego nadużywanie.
Stał się on bardziej skomplikowany, a zarówno jego zapis, jak i odczyt zajmowały więcej czasu, co było denerwujące i niepraktyczne.

Dopiero po tym, jak w sierpniu 2000 roku ukazał się komiks „MegaTokyo”, którego bohaterowie używali leet speak, slang zyskał na popularności.
Od tego czasu zaczęły się pojawiać coraz nowsze i bardziej złożone jego odmiany. Leet speak ewoluuje niemalże każdego dnia wraz z przyrostem posługujących się nią internautów, a zasób słów wciąż się powiększa.

Cechy charakterystyczne

Jedną z najbardziej podstawowych cech hack mowy jest częste stosowanie akronimów. W tym slangu występuje mnogość skrótów pochodzących
od pierwszych liter wyrazów angielskich, ale nie tylko, na przykład AFK (Away From Keyboard), czy ZW (Zaraz Wracam), także LOL (Laughing Out Loud) oraz wiele, wiele innych.

Do innych cech tej odmiany języka w Internecie należy stosowanie ubezdźwięcznień. Stąd na przykład zapis „snof” zamiast „znów”. Występują również błędy ortograficzne, choć zapis odbiegający od normy
jest jak najbardziej celowy. Dobrze widać to na przykładzie wyrażenia „siem” oznaczającego „się”. Dodatkowo występują słowa takie jak flejmy” (ang. flame – płomień), co ma oznaczać „pyskówki”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s